W 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości złożyłem kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości!

11 listopada 2021

W dniu 11 listopada oddając pamięć i hołd Ojcom Niepodległości byliśmy przy pomnikach upamiętniających Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego, gdzie złożyliśmy wraz z posłem Jarosławem Krajewskim biało-czerwone wiązanki.

W 1️⃣0️⃣3️⃣. Rocznicę Odzyskania Niepodległości wraz z posłem Jarosławem Krajewskim złożyliśmy wieńce przy pomnikach Ojców Niepodległości! 🇵🇱

Oddając pamięć i hołd byliśmy przy pomnikach upamiętniających Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego. #OjcowieNiepodległości#ŚwiętoNiepodległości

Marszałek Józef Piłsudski – mąż stanu, Inicjator powstania Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego – późniejszych brygad Legionów Polskich. 16 listopada 1918 roku wysłał telegram do światowych przywódców notyfikujący powstanie państwa polskiego. W 1919 objął urząd Naczelnika Państwa.

Ignacy Jan Paderewski – mąż stanu, dzięki jego działaniom prezydent Woodrow Wilson w swoim słynnym orędziu wygłosił słowa o konieczności utworzenia niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej. Jego przybycie do Poznania dało sygnał do wybuchu Powstania wielkopolskiego – powstania, dzięki któremu Wielkopolska znalazła się w obrębie nowych polskich granic. Od 1919 premier oraz Minister Spraw Zagranicznych RP. Jego podpis widnieje pod traktatem wersalskim, który przywrócił Polskę na mapy Świata. 🌍

Roman Dmowski – działacz niepodległościowy. Dzięki Jego staraniom w czasie I wojny światowej została powołana Armia Polska we Francji. Założyciel Komitetu Narodowego Polski. Był delegatem na konferencję pokojową w Paryżu i sygnatariuszem traktatu wersalskiego.

Wojciech Korfanty – polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. Jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Jeden z ojców niepodległej Polski.

A Państwo jak spędzali Święto Niepodległości? Słuchali Państwo przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy? Może ktoś z Państwa był w Warszawie na Marszu Niepodległości lub na innych lokalnych uroczystościach w Małych Ojczyznach?

Fot. i Inf. Jarosław Krajewski