Walka o krzyż przy Pomniku Polegli Niepokonani na Woli!

20 października 2021

Dziś w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim oraz Kurierze Warszawy i Mazowsza TVP3 Warszawa wypowiedziałem się o zapytaniu w sprawie apelu Pani Wandy Traczyk-Stawskiej o krzyż przy Pomniku „Polegli Niepokonani” na warszawskiej Woli.

W dniu wczorajszym w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim oraz Kurierze Warszawy i Mazowsza TVP3 Warszawa wypowiedziałem się o naszym zapytaniu w sprawie apelu Pani Wandy Traczyk-Stawskiej o krzyż przy Pomniku „Polegli Niepokonani” na warszawskiej Woli! 🇵🇱

Wraz z Radną Aleksandrą Prorok i Agatą Pruszczyńską poprosiliśmy o informację, czy m.st. Warszawa i Zarząd Dzielnicy Wola podjęli działania w celu wypełnienia apelu i rozkazu Pani Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, z której inicjatywy powstała m.in. Izba Pamięci dokumentująca Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy.

Apel został wypowiedziany 1 sierpnia 2021 r. podczas uroczystości upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego przy Pomniku „Polegli Niepokonani”. Pani Wanda Traczyk-Stawska zaznaczyła, że pomnik „Polegli Niepokonani” potrzebuje krzyża, który będzie mówił, że tu jest mogiła – straszliwa mogiła, gdzie spoczywają prochy ponad 50 tys. cywilów i wojska. „Krzyż to nie tylko symbol chrześcijaństwa, ale także symbol cierpienia i śmierci człowieka, który zmarł” – zaznaczyła.

Podczas wypowiedzi wskazałem też, że Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski obiecał, że stanie krzyż przy pomniku, a od strony ul. Sowińskiego będzie brama wejściowa na Cmentarz. Niestety nic w tej kwestii się nie dzieje dlatego złożyliśmy zapytanie i planujemy kolejne kroki w tej kwestii. Zaznaczyłem, że jako absolwent liceum im. Batalionu Zośka sprawa jest dla mnie tym bardziej ważna, że przy Pomniku „Polegli Niepokonani” składałem ślubowanie i obiecywałem dbać o pamięć Powstańców i tego miejsca. Od lat rodziny Powstańców i Powstańcy apelowali o przywrócenie krzyża, który wiele lat temu był notorycznie niszczony, a od dawna po prostu brakuje go w tym miejscu.

A Państwo jak oceniają sytuację? Osobiście liczę, że apel ten zostanie wysłuchany. Mam nadzieję, że Pan Prezydent Trzaskowski rzeczywiście dotrzyma słowa, bo wiemy, że w przeszłości różnie z tym bywało. Zwłoka z postawieniem krzyża w tym miejscu byłaby nie tylko niewybaczalnym błędem ale też oszukaniem Powstańców i ich rodzin!