Wywiad w sprawie prób usunięcia tematu „Rzezi Woli” z programu historii.

13 marca 2024

 Dla portalu Informator Stolicy udzieliłem krótkiego wywiadu w bardzo ważnym temacie dot. próby usunięcia z programu historii tematu „Rzezi Woli”  Wywiad – Zachować Pamięć: Dlaczego Ludobójstwo na Woli Powinno Pozostać W Programie Nauczania Historii? Ma to związek z interpelacją sprzeciwiającą się wykreśleniu z nauki historii tematu ludobójstwa na Woli.  pytanie: Jaka była główna motywacja do złożenia interpelacji […]

⚠️ Dla portalu Informator Stolicy udzieliłem krótkiego wywiadu w bardzo ważnym temacie dot. próby usunięcia z programu historii tematu „Rzezi Woli”❗️🇵🇱

👉 Wywiad – Zachować Pamięć: Dlaczego Ludobójstwo na Woli Powinno Pozostać W Programie Nauczania Historii? Ma to związek z interpelacją sprzeciwiającą się wykreśleniu z nauki historii tematu ludobójstwa na Woli.

1️⃣ pytanie: Jaka była główna motywacja do złożenia interpelacji dotyczącej wykreślenia z podstawy programowej dla liceum i technikum przedmiotu historii „ludobójstwa na Woli”?

💬 „Główną motywacją jest prawda historyczna. Dzieci w liceach i technikach mają prawo i obowiązek poznawać historię Polski. Mają prawo dowiedzieć się co wydarzyło się podczas Powstania Warszawskiego na terenie dzielnicy Wola i jak potraktowano ludność cywilną walczącej Warszawy. Przez kilka dni, między 2 a 12 sierpnia, szczególnie zaś w dniach 5-6 sierpnia zginęło na warszawskiej Woli 50-65 tysięcy ludzi” – podkreśliłem.

2️⃣ pytanie: Czy istnieją jakieś inne sposoby, oprócz rozmów z władzami centralnymi, które mogą przyczynić się do utrzymania tematu „ludobójstwa na Woli” w programie nauczania?

💬 „Tak, apel historyków i mieszkańców dzielnicy, a także ostatnich żyjących Bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy każdego roku apelują o pamięć. Apelują także, aby taka zbrodnia nigdy się nie powtórzyła. Bez przekazu historycznego o Rzezi Woli młode pokolenie Polaków nie będzie w stanie się tego od nich dowiedzieć i nauczyć” – zaznaczyłem.

6️⃣ pytanie: Czy istnieje możliwość współpracy z lokalnymi instytucjami kultury lub organizacjami społecznymi w celu włączenia tematu Rzezi Woli do programów edukacyjnych?

💬 „Nauka o Rzezi Woli nie powinna ograniczać się tylko do Warszawy, czy dzielnicy Wola ale także w całej Polsce dzieci powinny ten temat znać. Powinny wiedzieć o 63 dniach Chwały Powstania Warszawskiego i tragicznych skutkach ludobójstwa na Wol” – dodałem.

Cały wywiad znajduje się pod linkiem⬇️https://informator-stolicy.pl/…/zachowac-pamiec…

📷. i Inf. Informator Stolicy.

#CzłowiekNaszejWoli #Wola