Zgłosiłem stanowisko w sprawie wykupu lokali komunalnych na Woli!

24 listopada 2021

Na listopadowej Sesji Rady Dzielnicy Wola zgłosiliśmy projekt rozpoczęcia prac nad nowym programem mieszkaniowym umożliwiającym wykup lokali komunalnych wieloletnim najemcom na terenie Warszawy!

Jako Radny Dzielnicy Wola podjąłem temat wykupu lokali komunalnych na terenie Warszawy! 🇵🇱


Podczas listopadowej Sesji Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy jako Klub Radnych warszawski PiS Wola zgłosiliśmy projekt rozpoczęcia prac nad nowym programem mieszkaniowym umożliwiającym wykup lokali komunalnych wieloletnim najemcom na terenie Warszawy! Ze względu na brak decyzji KO tj. PO i Nowoczesnej stanowisko zostało skierowane do prac w komisjach.


Podczas mojej wypowiedzi na prośbę redakcji TVN Warszawa zaznaczyłem, że jest bardzo duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców. Do radnych na dyżury przychodzi wielu mieszkańców, którzy pytają o to, jakie mają możliwości wykupu mieszkania komunalnego. To około 20, a nawet 30 procent wszystkich spraw, z którymi przychodzą. „Są to ludzie, którzy mieszkają w tych lokalach po 30, a nawet 40 lat. Włożyli w nie dużo własnych środków. Ale nie są w stanie ich wykupić po rynkowej cenie” – dodałem.


Nie chcemy dawać gotowego pomysłu. Chcemy, aby zostały podjęte prace nad tym programem z udziałem różnych grup: lokatorami, przedstawicielami miasta i dzielnic. W każdej dzielnicy jest inny zasób, nie chcieliśmy proponować rozwiązań z punktu widzenia Woli – stwierdziłem. „Jesteśmy na półmetku obecnej kadencji. To dobry moment, żeby zacząć prace nad tym programem” – dodałem.


W dniu dzisiejszym ukazał się artykuł Tvn Warszawa w tym temacie. W przedstawionym przez Nas stanowisku wskazaliśmy, że „wykup mieszkań dla wieloletnich najemców mieszkań komunalnych powinien być objęty bonifikatą różnicowaną na postawie długości trwania umowy najmu”. Radni twierdzą, że ze sprzedaży takich mieszkań „miasto mogłoby remontować stare lokale lub wprowadzić program dostosowania ich do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się”. „Sprzedaż mieszkań komunalnych dla długoletnich mieszkańców będzie wpływała na aspekty związane z kształtowaniem się podziału właścicielskiego ze wspólnotami mieszkaniowymi. Będą one w większym stopniu musiały samodzielnie gospodarować środkami finansowymi na fundusz remontowy.”


Co na to Prezydent Rafał Trzaskowski i Warszawa? Negatywnie do pomysłu wolskich radnych PiS odniósł się stołeczny ratusz. Jego rzeczniczka Monika Beuth-Lutyk przekazała, że równie nietrafione są propozycje, aby za środki uzyskane ze sprzedaży remontować stare lokale lub dostosowywać je do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. „Powrót do wykupu zasobu komunalnego byłby niesprawiedliwy społecznie” – komentuje z kolei Joanna Erbel, ekspertkę do spraw mieszkalnictwa, kiedyś kandydatka na prezydenta Warszawy. W mojej jednak ocenie niesprawiedliwie społecznie są rządy PO w Warszawie.


A Państwo jak oceniają naszą inicjatywę rozpoczęcie prac nad wykupem mieszkań komunalnych? Popierają Państwo naszą inicjatywę? Przypomnę tylko, że np. w Stalowej Woli rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość obowiązuje wykup mieszkań komunalnych objęty bonifikatą nawet do 90%!